"Rosji nie pojmiesz umysłem" tak pisał poeta Fiodor Tiutczew. W kraju, w którym od 25 lat rządzi Władimir Putin jednak nie jest zbyt poetycko. Dlatego każda książka przynosi coraz lepsze i coraz dziwniejsze historię. Zebrałem dla was pięć reportaży o Rosji, które warto przeczytać.
Zanim jednak przedstawię wam te książki kilka słów wstępu. Skupiłem się, przynajmniej w tej części na książkach o współczesnej Rosji, nie ma tu książek o ZSRR albo książek o carach. Są za to reportaże o Putinie, reportaże o wojnie w Ukrainie, reportaże podróżnicze i reportaże, które można śmiało nazwać społecznymi. W momencie wybuchu wojny w Ukrainie dużo mówiło się o bojkotowaniu produktów z Rosji, także rosyjskich książek. Bojkot jest zrozumiały, ale jak opowiadał mi w rozmowie Dmitrij Głuchowski - bez książek "stracimy możliwość zrozumienia, co dzieje się w Rosji." Przedstawiony zestaw, mam nadzieję, pomoże to zrobić. Lista będzie aktualizowana, więc zachęcam do śledzenia bloga.
1. Marcin Strzyżewski Rosja. Mocarstwo absurdu i nonsensu Szczeliny.
Autor książki prowadzi spory kanał o Rosji na YouTubie i jest z wykształcenia filologiem rosyjskim. Reportaż to zbiór ciekawostek i tytułowych absurdów o Rosji takich, jak choćby informacje o wysokości
i długości płotów. Strzyżewski jednak wiąże te ciekawostki z tym, jak funkcjonuje
i działa współczesna Rosja.
2. Shaun Walker Na ciężkim kacu Wydawnictwo Poznańskie
Shaun Walker to korespondent pracujący choćby dla The Guardian. Mamy tu więc mieszankę - z jednej strony człowieka
z zewnątrz, z drugiej człowieka z potężną wiedzą o Rosji. Efektem tej mieszanki są reportaże z Rosji, w których możemy przestudiować "karierę" Władimira Putina, choć oczywiście to tło dla opisywania tego jak funkcjonuje Rosja. „Książki o Putinie” to temat na osobny materiał, ale mi na ten moment w temacie książki Putin" wystarczy ta jedna. Akcja zatrzymuje się na inwazji Rosji w Ukrainie, a dokładnie na konflikcie w Donbasie.
3. Tomas Forro Apartament w hotelu wojna Wydawnictwo Czarne
Nie jest to tylko kategoria reportaże z Rosji, ponieważ akcja reportażu dzieje się głównie w Ukrainie. Choć zdania na ten temat mogą być niestety podzielone (dla mnie Krym został skradziony Ukrainie). Forro odwiedza Donbas i poznaje, a przynajmniej próbuje, obie strony konfliktu. To jeden z tych reportaży, który udowadnia, że na wojnie trudno o dobro, a w cenie jest bezwzględność. Na łamach tego reportażu poznacie historię rosyjskich żołnierzy
i zwykłych obywateli.
4. Ian Garner Za Putina Prześwity
Ekspert od rosyjskiej i radzieckiej propagandy przygląda się młodzieży
w Rosji, w tym reportażu z Rosji w szczególności tej sympatyzującej z Putinem. To książka o miłości do Putina, ale niezbyt romantycznej. Rosja w czasie wojny w Ukrainie wynosi na sztandary faszystowskie symbole, a to nigdy nie wróży nic dobrego.
5. Jelena Kostiuczenko "Przyszło nam tu żyć" Wydawnictwo Czarne
Jednak nie wszystko w Rosji kręci się wokół polityki, choć z drugiej strony polityka kręci się wokół wszystkiego. Ubóstwo, alkoholizm i liczne problemy społeczeństwa w Rosji opisuje rosyjska dziennikarka i aktywistka, która w 2023 roku próbowano otruć. Na szczęście zamach Putina (oczywiście to insynuacja) nie zakończył się tragicznie.
コメント